Kaş Ekimi

Kaş ekimi özellikle kadınların çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kadınların düzenli ve sürekli kaşlarını aldıkları için kaşlarında küsme denilen bir hadise gerçekleşir. Kaşlar, gençlik yıllarındaki kalınlığı ve hacmi kaybeder. Kaş ekimi ile kaşların eski hacmine ve kalınlığına ulaşmak mümkündür. Kaşlar, geçirilen travmalar, yanıklar ve kazalar nedeniyle de kaybedilebilirler. Bu hasta gruplarında da kaş ekimi başarılı ile uygulanır.

Kaş Ekimi

Title:

Description:

Kaş Ekimi

“Kaş Ekimi Nasıl Yapılır” Aşamaları

Kaş yapısındaki sorunlar, şekilsiz kaşlar ve kaşlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkmış dökülmelerin tolere edilerek, modern yeni bir kaş görünümüne kavuşulmasını sağlayan bir uygulama olarak kaş ekimi, son yıllarda sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Kaş ekimi uygulamaları özellikle 2002 yılında FUE tekniğinin saç ekiminde kullanılmaya başlanmasıyla artmıştır. Bunun temel sebebi, FUE tekniğiyle yapılan operasyonların dikiş gerektirmemesi ve çok daha hızlı iyileşmesidir.

KARAR AŞAMASI

Kaş ekimi yapılmasının belirli başlı sebepleri vardır. Çeşitli sebeplerle kaşlarını kaybetmiş kişilere kaş ekimi yapılabilmektedir. Bu sebepler,

 • Kaş dökülmesi,
 • Şekilsiz kaş yapısı,
 • Yara ve kesik gibi bölgesel kaş kayıpları,
 • Seyrek kaş problemidir.

Kaş şekli, yüzümüz için önemlidir. Kaş, gözlere anlam kazandırdığı gibi, duygularımızı daha net ve rahat ifade etmemizi de sağlar. Yüzümüzdeki estetik bütünün bir parçasıdır. Kaş ekimi operasyonuna karar vermek için öncelikle kaşlarınızdaki sorunun sizi ne kadar etkilediğini gözlemlemeniz gerekmektedir. Kaş ekimi operasyonları, 19 yaşını geçmiş, genel sağlık durumu yerinde olan,  donör bölgesinde yeteri kadar grefti mevcut olan kadın veya erkek her kişiye yapılabilir. Kaş ekimi cerrahi bir operasyondur.

OPERASYON ÖNCESİ AŞAMASI

Kaş ekimi operasyonları daha kısa olabileceği gibi 1-2 saat kadar da sürebilmektedir. Bunun temel sebebi, anestezinin tutma süreçlerinin bünyeden bünyeye göre değişmesi, ekilecek greft sayısının operasyon sürecini etkilemesi, kaş ekimi planlamasında geçen süre gibi farklılıklardır. Kaş ekimi operasyonu kısa sürelik bir operasyon olmasına rağmen öncesine dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

 • Operasyon öncesi doktorunuza aklınıza takılan soruları sormayı ihmal etmeyiniz
 • Operasyon günü sonrasında kendinize 1-2 günlük dinlenmeniz gerektiğini unutmayınız.
 • Tüm kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyin.
 • Daha önceden geçirdiğiniz hastalıklar konusunda doktorunuza tam bilgi veriniz.
 • Rahat giyilen ve çıkarılan kıyafetler tercih ediniz.

Kaş ekimi operasyonlarında aynı saç ekimi operasyonlarında olduğu gibi çeşitli hastalıkların kontrolüne dair bir kan testi yapılır. Kan testinizin sonucu ve onayı gelirken siz kaş ekimi planlama bölümüne geçersiniz. Burada kaş şeklinin ile ilgili bir planlama gerçekleştirilir. Kaş ekimi planlamasında kaş şeklinin ve greft sayınız belirlenir. Kaş şeklinizin yapısı sizin istekleriniz ve yeni kaş şekliniz kararlaştırılır ve kaç greft ekim yapılacağı belirlenir. Kaş ekimleri genellikle düşük sayılarda greftlerle yapılır, bu düzeltme ve şekil verme işlemleri için 50-100 olabildiği gibi tam bir kaş şeklinin oluşturulabilmesi için, kişinin isteğine ve toplanacak greftlerin gürlüğüne göre 500 köke kadar çıkabilmektedir.

OPERASYON AŞAMASI

Donör Bölgesinin Traşlanması;

Bu durum kaş ekimlerinde çok küçük bir alanı kapsar. Kaş ekme operasyonu öncesinde kişinin donör bölgesinden (donör alan genellikle iki kulak arasında kalan kişinin ense bölgesidir) alınacak greft sayısına göre küçük bir alan traş edilir. Bunun sebebi 0,3-0,5 cm saç köklerine çok daha kolay bir şekilde işlem yapılmasıdır. Traşlama işlemi, saç köklerinin toplanacağı küçük bir alanda yapılır. Kaş ekimi operasyonu için, operasyon odasına alınan hasta yüzüstü yatırılır.  Saç köklerinin toplanacağı donör alana enjeksiyon iğnesi ile lokal anestezi uygulanır.

GREFTLERİN TOPLANMASI AŞAMASI

Mikromotor cihazı yardımıyla donör bölgeden gevşetilen greftler, medikal bir alet olan penset yardımı ile toplanır ve cam petriler içerisine yerleştirilir. Kaş ekimi planlamasında belirlenen greft sayısı toplanana kadar bu işleme devam edilir. Greft toplama işlemi sonrasında donör bölge bandajlanarak kapatılır. Burada oluşmuş olan toplu iğne başından daha küçük deliklerin iyileşme süresi yaklaşık 3 gündür.

Greftlerin Hazırlanması:

Greftler cam petri kaplarda saline içerisine toplanarak sonra tek tek ayıklanarak ekim için hazır hale getirilirler. Greftlerin hazırlanması işlemi greft toplama işlemi ile aynı anda yapılabilir. Toplanan greftler vakit kaybetmeden ekime hazır hale getirilerek ekime başlanmalıdır. Saç ekimlerinde greft toplama sürelerinin uzun olması greftlerin daha uzun süre beklemesine sebep olduğu için cam petriler belirli ısıdaki özel bölmelerde bekletilir. Kaş ekimi işleminde greftlerin hazırlanmasında gerekli görülürse bu şekilde bir işlem yapılabilir.

 • *Greftlerin doğru şekilde hazırlanması.
 • *Narin ve hassas bir şekilde ayıklanması.
 • *Doğru ısıda ve doğru şekilde korunması greftlerin daha sağlıklı ve canlı kalmasına neden olacağı için kaş ekimi sonrası iyileşme daha kolay ve hızlı gerçekleşecektir.

KANAL AÇMA AŞAMASI

Operasyon odasında ayık bir şekilde ve lokal anestezi altında acı hissetmeden kaş ekimine giren hasta, greftlerin ekimi için sırt üstü uzanır. Greftlerin daha önceden planlanmış kaş şekli hizasında ekilecektir ancak öncelikle bu bölgeye de lokal anestezi uygulaması yapılır. Lokal anestezinin etkisini göstermesinin ardından kanal açma işlemine geçirilir. Kaş ekiminde doğal kaş açılarına uygun olarak, kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanalların açıları, derinliği ve yönleri kaş ekimi operasyon sonucunun doğallığını etkileyen faktörlerdir. Kaş için açılan kanallar olabildiğince küçük açılarla ekilmelidir bu kaşların havada ve dik görülmesini engelleyen etmendir.

Greftlerin Ekilmesi;

Kaş ekiminde son olarak greftlerin ekilmesi işlemine geçilir. Açılan kanallara tek tek greftler yerleştirilir. Greftlerin yerleştirilme işleminde hemşire ve saç ekim ekibi tek tek kıl foliküllerini alarak kanalların içerisine koyar.

OPERASYON SONRASI AŞAMASI

Kaş ekimi sonrası ekim yapılan alan açık bırakılır. Bu bölgenin darbe almamasına dikkat edilmelidir.

 • Ekim yapılan alan ilk 3 gün yıkanmaz.
 • İlk yıkama kurallara uygun şekilde doktorun söylediği tarihte gerçekleştirilir.
 • Kaş ekimi sonrası sigara kullanımı iyileşme sürecine zarar verir.
 • İlk hafta size verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir

TEDAVİ SONRASI DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR NELERDİR?

Ekim bölgesinde bir hafta boyunca çok ufak, iğne başı boyutunda kabuklanmalar görmek olasıdır. Ancak bu kabuklar hızla döküldüğünden hastanın günlük hayatına ve işe dönmesine engel değildir. Kaş ekimi yapılan kişinin iki hafta süreyle denize, havuza girmemesi, yoğun güneş ışığına maruz kalmaması, solaryum yaptırmaması, yoğun spordan kaçınması önerilir.

KAŞ EKİMİ ŞEKİL VERMEYE YARDIMCI OLUR MU?

Bu yöntem ile kaşa istenen şekli vermek mümkündür. Ucu sivri olan kaşı küt hale getirmek, baş kısmını kalın yapmak, kavisli kaşa düz şekil vermek kaş ekimi sırasında yapılabilir.

KAŞ EKİMİ SONRASINDA KAŞLAR NE ZAMAN ÇIKAR?

Ekim sonrası 3 ay sonra çıkmaya başlar. Yaklaşık 7-8 aylık bir süreç sonunda kaşlar son şeklini alır. Şunu da unutmamak gerekir ki kaşlar ekildikten sonra tıpkı saçlar gibi 15 gün sonra dökülmeye başlar. 3 ay kadar dökülme süreci devam eder. 3. aydan sonra kaşların dökülmesi söz konusu değildir.

Kaş ekimi sırasında kök ensedeki saçlardan alındığı için saç gibi hızlı uzarlar. Bu nedenle uçlarının 15 günlük aralar ile kesilerek düzeltilmesinde fayda vardır. Bir sene sonunda kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerine uyum sağlarlar ve uzama hızları yavaşlar. Keserek düzeltme ihtiyacı azalır. 1 yıldan sonra kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerini kazanmaya başlayacaklarından uzama hızları yavaşlayacak ve bu kesilerek düzeltme ihtiyacı giderek azalacaktır.

Category
Saç Ekimi

Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Sohbet Başlayın
Bize Yazın
Merhabalar
Sercan Aslan Hair Center
Size nasıl yardımcı olabiliriz?