PRP Saç Tedavisi

Çeşitli nedenlerle saç sağlığını kaybetmiş veya saç dökülmesi başlamış kişilerde, saç köklerini canlandırmak, tüysü saç tellerini kalınlaştırmak ve var olan dökülmeyi sonlandırmak veya gözle görünür bir şekilde minimize etmek için kullanılan en yaygın tedavi yöntemidir.

PRP Saç Tedavisi

Title:

Description:

PRP Saç Tedavisi

PRP

PRP yani “Platelet Rich Plasma” anlamına gelen PRP’nin Türkçesi “Trombositten Zengin Plazma” anlamına gelmektedir. Prp, kişiden alınan 13,5 ml kanın santifürüj işleminden geçirilerek hücre yenileyici trombositlerin aktif hale getirilmesi ve deri altına enjekte edilmesiyle uygulanır yapılan araştırmalara göre, kandaki trombosit miktarının doğal yollarla artırılması kanın iyileştirme, dolayısıyla hücre yenilenme hızını artırmaktadır.

Prp uygulaması, saç dökülmesi yaşayan kişilerde, saçını dolgunlaştırmak isteyen kişilerde, saç ekimi öncesi ya da sonrasında uygulanabilmektedir. Aynı zamanda saç ekimi operasyonu esnasında yapılan “PRP Destekli FUE Saç Ekimi ” operasyonu da vardır. PRP, gücünü vücudun kendi kendini yenileme sürecinden alır. PRP’nin enjekte edildiği bölgede, sanki acil tedavi edilmesi gereken bir yara varmış hissiyatı oluşur. Bu his ile harekete geçen vücut, hücrelerini yenilemeye başlar. Cilde uygulandığında hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu yöntem, saç köklerine uygulandığında saçın hızlı ve etkin bir şekilde beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. İşte bu, vücudun kendi kendini iyileştirme ve yenileme sürecidir.”

Prp Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sağlık ekibi tarafından kişiden 1 tüp kan alınır. Alınan kan özel santirifüj cihazına yerleştirilerek 15 – 20 dakika boyunca 1 veya 2 kez işleme tabi tutulur. Kişinin kendi kanının trombositleri ayrıştırılarak PRP plazması elde edilir.

PRP Uygulaması ve PRP Tedavisi

PRP uygulaması saç ekimi esnasında ya da sonrasında yapılabilir. Bu sürenin sonunda tüp içerisinde toplanmış olan “Trombositten Zengin Plazma” enjektöre alınarak kişinin saç köklerine enjekte edilir. Enjekte işlemi yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Kişinin kafa derisine iğne ile enjekte edildiği için hafif bir acı yaratabilir ancak mikro uçlu iğnelerle çok kısa sürede tamamlanan bu işlem, kafa derisinin sert ve dayanıklı yapısı sebebiyle çok fazla hissedilmemektedir. Kişide herhangi bir sersemlik ya da yorgunluk yaratmadığı için işlem sonrası kişi rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilmektedir. İşlem sonrası deniz – havuz aktiviteleri, spor ya da yoğun yorgunluk yaratabilecek aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Saç bölgesine uygulandığı için kişinin görüntüsünde herhangi bir farklılık olmamaktadır. Tek sefer yapılması etkisini gösterebilmesi için yetersiz kalmaktadır. İşlemin başarılı bir sonuç ortaya çıkartabilmesi için, doktorunuzun size özel bir planlama yapması uygundur. İşlem ortalama 3 haftalık aralıklarla 4 seans boyunca uygulanır ve eğer gerekiyorsa 6 ay aradan sonra tekrar edilir. Kandaki trombositin aktif hale getirilerek çoğaltılması, yine doğal yollarla sağlanmaktadır. Santirifüj tekniği bu uygulamada en uygun yöntem olarak belirlenmiştir. Bu işleme hücre ayrılma işlemi de denilebilir. Etkinliği ve kolay elde ediliyor olması sebebiyle yaygın şekilde kullanılmaktadır. Saç ekiminden sonra saç köklerinin beslenmesi için veya saç dökülmesinde saçların güçlenmesi için de kullanılmaktadır.

PRP’nin Saç Ekimine Etkisi

Saç ekimi operasyonunda nakledilen saç kökleri dışarda birkaç saat kaldığı için yorgun düşer ve operasyon sonrası adaptasyon süreci yaşayabilir. Yeni ekilen greftlerde oluşabilecek kayıpları en aza indirmek için etkili bir yöntemdir. Çünkü saç köklerinin adaptasyon sürecini ve iyileşmesini hızlandırır. Saç köklerinin yeni yerlerine yerleşmesini ve yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu yöntem, yeni saç köklerini besler ve güçlendirir. Düzenli olarak uygulandığında 1 – 2 ay içerisinde etkisi fark edilmeye başlar. Cansız saç kökleri beslenerek, güçlenir ve kalınlaşır. Canlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden, bulunduğu alandaki diğer saç köklerini de olumlu yönde etkiler. Saçların dökülmesini azaltır, saçların güçlenmesine ve gürleşmesine yardımcı olur.

PRP SONRASI SÜREÇ

*PRP uygulaması sonrasında saçların 24 saat boyunca yıkanmaması gerekmektedir. Bu yapılan uygulamanın etkisinin yok olmaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle prp uygulaması yaptırmaya yıkanmış saçlarla gidilmesi ayrıca tavsiye edilir. 24 saat süresince saç diplerinin ıslanmamasına dikkat edilmelidir.

*PRP uygulaması sonrasında, saçların jole, sprey gibi saç şekillendiricilere maruz bırakılmaması gerekmektedir.

*PRP Uygulaması sonrasında özellikle ilk gün, hemen uygulama sonrasında alkol ve sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir. Özellikle sigaranın saç dökülmesi üzerindeki olumsuz etkisi bilinen bir gerçektir. Hastaların mümkünse, yalnızca prp günü değil, prp tedavisi süresince (3 aylık periotlarda yapılacak prp için 9 ay boyunca) sigaradan uzak durmaları saç köklerindeki hücrelerin daha hızlı yenilenmesi açısından oldukça önemlidir.

*PRP uygulaması sonrası özelikle ilk 48 saat kafanın uzun süre yoğun güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Yaz aylarında uygulama sonrası güneşe çıkılacaksa şapka kullanımı uygun olabilir.

*PRP uygulaması sonrası 3 gün boyunca havuza ve denize girilmemesi tavsiyeler arasındadır.

Category
Saç Ekimi

Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Sohbet Başlayın
Bize Yazın
Merhabalar
Sercan Aslan Hair Center
Size nasıl yardımcı olabiliriz?