Saç Mezoterapisi

Saçlarınızın dökülmesini beklemeden saç mezoterapisi uygulaması ile cerrahınız saçlarınıza canlılık katacaktır. Yaşam süresince birçok nedenden dolayı bitkin düşen saç kökleriniz tekrar canlanacak.

Saç Mezoterapisi

Title:

Description:

Saç Mezoterapisi

Saç termoterapisi yapılmadan yapılan saç mezoterapisinin daha ağrılı olduğu klinik gözlemlerle kanıtlanmıştır. Termoterapiden sonra içinde saçın yapısında bulunan vitamin, mineral, keratolitik ajanlar, minoxidil, dolaşım arttırıcı ve lokal anestezik olan özel bir karışım hazırlanır ve ‘saç mezoterapi tabancası’ içine yerleştirilir. Bu tabancanın bağlı bulunduğu bir bilgisayar sayesinde her tetiğe basıldığında ne kadar miktar ilacın saçlı deriye zerk edileceğine karar verilir. İğne içeri girerken, çıkarken veya içindeyken ilacın boşalması konusu da doktor tarafından bu bilgisayar sayesinde kontrol edilebilir.

Ayarlar yapıldıktan sonra ilaç belli aralıklarla bu tabanca sayesinde bütün saçlı deriye dağıtılır. Saç mezoterapisi manuel (elle) de yapılabilir ancak bütün sahayı aynı ayarda taramak manuel olarak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bir cihaz yardımıyla yapılmasında fayda vardır. Bütün alan tarandıktan sonra özel bir yağ karışımı ile saçlı deri sıvanır ve gözenekler ilacı içerde bir miktar tutmak üzere kapatılmış olur. Hastanın mezoterapi sonrası saçlarını yıkamaması, ıslatmaması ve herhangi bir ilaç sürmemesi gerekir. Bu kurala evde kullanılmak üzere verilmiş saç bakım kürleri de dahildir.

Saç mezoterapisi saç derisine enjekte edilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesine karşı saç köklerini besleyerek güçlendiren mezoterapi, içeriği bakımından PRP’den farklıdır. Peki saç mezoterapisi hangi durumlarda ve nasıl uygulanır ? Kimler yaptırabilir ?

Mezoterapinin İçeriği Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

İçeriğinde vitamin – mineral, oligo-elementler ve ilaç karışımlarını bulunduran mezoterapi saç derisini enjekte edilerek uygulanır. Enjekte yapılırken çapları 2 ile 4 mm arasında değişen iğne uçları kullanılır. Tıbbi bir yöntem olan saç ekimi merkezlerinde yapılan saç mezoterapisi sayesinde, enjekte edilen solüsyon, saç derisindeki dokunun canlanmasını sağlar. Saç dökülmesi yaşayan herkeste (kadınlar ve erkekler) rahatlıkla uygulanabilen mezoterapinin kaç seans uygulanacağı, kişinin dökülme ve saç yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, mezoterapi lokal ve bölgesel olarak da uygulanabilmekte ve küçük dozlarda enjekte edilmektedir.

Saç Mezoterapisinin Yapılışı ve Faydaları

Saç mezoterapisi seanslar halinde yapılır. Her bir seans ortalama 40 dakika kadar sürer. İlk 4 seans haftada 1 kez, son 4 seans on beş günde 1 kez yapılır. Seanslar arasındaki süre ilk 4 seansta 11, son 4 seansta 22 günü geçmemelidir. Mevsim geçişleri olan Eylül-Ekim ayları ile Nisan-Mayıs aylarında birer kez Saç Mezoterapisi yapmakta fayda vardır. Bu durum saç ekimi hastaları veya riskli hasta gurubu için daha da önemlidir. Bazı doktorlar düzenli olarak ayda bir mezoterapi yaptırmalarını hastalarına önermektedirler. Saç mezoterapisi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Saç ekimi sonrası mezoterapi ile alakalı doktorunuza danışabilirsiniz.

Saç mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu multi vitamin, mineral ve aminoasitlerin yer aldığı vitamin kokteyli gibi hazırlanıp saçlı deriye direk enjekte edilmesidir. Saç yağları yada benzeri gibi ürünlerin dışardan sürülmesi ile deri altına enjekte edilmesi daha etkili bir yöntemdir. Örnekleme yaparsak ürünün saçlı deriye sürülmesi %1 etkili ise deri altına ürünün enjekte edilmesi  %8 etkilidir. Deri altına uygulanan vitamin ilaçları o bölgede irritasyon oluşturur. Kan dolaşımının da hızlanması ile bütün saçlı deriyi vitaminlerin dolaşması ile tüm saç köklerine etki etmeye başlar. Böylelikle saçlar köklerinden beslenmeye başlar ve güçlenir. Saçlı deriye yapılan bu işlem bir nevi toprağı gübrelemek gibidir. Cansız, gücünü kaybetmiş, incelmiş ve kopmaya başlarken dökülmenin de başladığı saçlar için mezoterapi ideal bir yöntemdir. Mezoterapi seansları ile birlikte saç dökülmesi belirgin bir şekilde azalacaktır. Saç kalitesi artacak ve kökten uca canlılık kazanacaktır. Saçlar daha hacimli ve parlak bir görünüm kazanacaktır. Uykuda olan saç folikülleri uyarıldığı için ince tüy gibi görünen saçlar kalınlaşacaktır.

Saç Mezoterapisi İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Mezoterapi önce, kişinin saç yapısı analiz edilir. Bu analiz sonrasında saç köklerinde ne derecede yıpranma olduğu ve saç köklerinin dökülme oranı ortaya çıkar. İşte bu sonuçlar mezoterapinin kaç seans uygulanacağını belirleyen faktörlerdir. Mezoterapinin kaç seans uygulanacağını belirleyen bir diğer önemli faktör ise saçın dökülme sebebidir. Mezoterapi seans seans uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olup, bir seansı ortalama 20 dk tamamlanmaktadır.

Hangi dökülmelerde uygulanabilir ?

 • Stresten kaynaklanan saç dökülmeleri,
 • Mevsimsel saç dökülmesi,
 • Metabolizmadan kaynaklanan saç dökülmeleri,
 • Gebelik sonrası yaşanan ani saç dökülmeleri.
 • Bununla birlikte, genetik kökenli saç dökülmelerinde de mezoterapi uygulanabilir. Yalnız, bilindiği üzere genetik kaynaklı saç dökülmelerinde mezoterapi sadece saç dökülmesini yavaşlatabilir. Genetik kaynaklı saç dökülmelerine en etkili çözüm saç ekimidir.

 

Saç Mezoterapisi Sizin İçin Doğru Seçim Mi ? 

Her erkekler hem de kadınlar saç bakımlarına önem gösterir. Saç kalitesinin artması, canlı görünmesi, parlaklık kazanması ve en önemli unsur olan dökülmesinin önlenmesi için birçok tedavi ve bakım yöntemleri vardır. Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini bilmemiz gerekirken, gelin birlikte göz atalım saç dökülmesinin nedenlerine;

 • Erkek tipi saç dökülmesi; alopesi olarak adlandırılır. Alopesi başın tepe kısmında, verteks bölgesinde ve şakak bölgesindeki saçların incelmesi, zayıflayıp ve güçsüzleşmesi ardından dökülmesine verilen isimdir. Zamanla bu dökülme daha geniş bir alana yayılır. Kişinin sadece alın üstünde yani ön kısmının ortasında saç kalır ve açılma her geçen gün daha da artar. Erkek tipi dökülme 20’li yaşlarda başlar ve hızlıca 35 yaşına dek devam eder. Fakat o yaşlarda genellikle dikkate alınmaz ve zamanla dökülmeler devam ederken sonuç ciddi boyutlara kadar ulaşır. Erkek tipi saç dökülmesi özelliğini kişi anne ve babasının genetiğinden alır.  Eğer genetik olarak saç dökülmeleriniz var ise var olan saçı korumak için mutlaka saç tedavilerinden yararlanmanız gerekir.
 • Kadın tipi saç dökülmesi; erkeklerden farklı seyir gösterir. Genetik faktör sebebi ile kadın tipi saç kaybı erkekten çok farklı bir durumla ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi ergenlikten sonra, doğumdan sonra ya da menopoz döneminde belirginleşir. Erkek tipi saç dökülmesine oranla kadın da saç dökülmesi daha azdır. Erkelerde kelleşme söz konusu olurken bu kadınlarda yok denecek kadar azdır.

Mezoterapi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mezoterapi sonrasında kişinin kısa bir süre saçlarını yıkamaması ve ıslatmaması,
 • Herhangi bir ilaç sürmemesi,
 • Ve evde kullanılan saç bakımı ürünlerine ara verilmesi önerilir.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır Mı ?

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de “saç mezoterapisi saç çıkarır mı” sorusudur. Burada önemli olan saç dökülmesinin çeşididir, daha öncede belirttiğimiz gibi, saç dökülmesi kalıcı ve geçici saç dökülmeleri olmak üzere farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Kalıcı saç dökülmesi çeşitlerinde, (Kadın tipi ya da erkek tipi) dökülen saçların yeniden çıkması beklenmez ancak;

 • Mezoterapi ile birlikte varolan saç köklerinin güçlenmesi,
 • Tüyleşmiş ince saç köklerinin kalınlaşması,
 • Saçların daha iyi beslenerek dökülmelerin yavaşlatılması amaçlanmaktadır.
 • Stres, beslenme sorunları ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan geçici saç dökülmesi çeşitlerinde ise,
 • Saç köklerinin uyarılarak, yeniden aktif döneme girmesi,
 • Saç dökülmesi sebepleri ortadan kalkana kadar saç dökülmelerinin yavaşlatılması,
 • Tedavi sonrasında saçların daha da güçlenmesini sağlayarak sağlığını yitirmiş saçların iyileşme sürecini hızlandırmak amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak, saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler saç mezoterapisinden destek alabilir. Düzenli yapılan mezoterapi, saç köklerini güçlendirebilir, saç tellerini kalınlaştırabilir, saç dökülmesinin yavaşlamasına destek olabilir.

 

 

 

 

Category
Saç Ekimi

Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Copyright by Ontede 2020. All rights reserved.Sohbet Başlayın
Bize Yazın
Merhabalar
Sercan Aslan Hair Center
Size nasıl yardımcı olabiliriz?